دیگر مقالات

داروهای ملین یا مسهل

داروهای ملین یا مسهل چیستند و چه کاربردی دارند؟
داروهای ملین یا مسهل داروهایی گوارشی هستند که به فرد کمک می کنند روده های خود را خالی کند.

این داروها عمومأ جهت رفع یبوست(به معنی مشکل بودن دفع مدفوع یا دفع کمتر از حالت طبیعی مدفوع می باشد) استفاده می شوند.حتی زمانی که قرص کلیدینیوم سی و دی سیکلومین باعث یبوست می شوذ البته بهتر است، جهت درمان یبوست در درجه اول با غذاهایی با فیبر بالا، خوردن آب به میزان زیاد و ورزش شروع کرد. سپس اگر تأثیرگذار نبود از داروهای ملینی مانند سی لاکس استفاده کرد. در بیماری های مزمن روده ای مثل کولیت زخمی ، سندروم روده تحریک پذیرو بیماری کرون که ممکن است سبب یبوست های طولانی مدت شود استفاده می شوند. همچنین داروهای ملین جهت پاکسازی روده ها قبل از معاینه یا جراحی روده ها کاربرد دارد.

نحو ه عملکرد داروهای ملین
ملین ها هرکدام از طریق مکانیسم خاص خود باعث افزایش حرکات روده ها و کمک به خروج راحت تر مدفوع می شود.

به طور مثال مواد حجیم کننده:

مانند پسیلیوم با جذب آب ومتورم شدن در روده ها یک مدفوع نرم تر و حجیم ایجاد می کند که عبور آن آسان باشد.

ملین یا مسهل های اسمزی و هیپراسموتیک:

مانند لاکتولوز با فرآیندی به نام اسمز ، آب را به روده می کشند ، اسمز در شرایطی است که آب از یک محلول کمتر غلیظ به محلول غلیظ تر منتقل می شود تا غلظت ها را متعادل کند. بنابراین ملین های اسمزی و هیپراسموتیک هیپرتونیک هستند ، به این معنی که در مقایسه با ماده طبیعی روده غلظت نمک بالاتری دارند. مهم است که آب کافی بنوشید تا ملین بتواند به طور مؤثر کار کند.

ملین یا مسهل های تحریک کننده:

مانند سی لاکس مستقیماً بر روی بافت هایی که دیواره روده یا اعصاب داخل دیواره روده را تحریک می کند ، اثر می گذارند. این باعث تسریع در سرعت حرکت مدفوع از طریق روده بزرگ می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *