دیگر مقالات

کاربرد و عوارض دایمتیکون

زمانی که فردی به نفخ دچار میشود، معمولا دل درد می‌گیرد و احساس راحتی نمی‌کند. نفخ در اثر گیر افتادن گازها درون روده‌ها و معده ایجاد می‌شود. این حالت بیشتر در نوزادان دیده‌می‌شود و می‌تواند باعث گریه و ناراحتی آنها شود. احتمالا نام دایمتیکون به گوش شما رسیده‌است. این دارو یک داروی گوارشی است که کاربرد آن در درمان نفخ شکم است. تنها جایی که از این دارو استفاده می‌شود در ورم معده و نفخ شکم نیست و کاربردهای دیگری هم دارد.

دکترتو در این مطلب تلاش کرده‌است، شما را با موارد مصرف، عوارض، نحوه مصرف، دوز مصرفی و نکاتی که باید درباره دایمتیکون بدانید آشنا کند. در صورتیکه می‌خواهید از این دارو استفاده کنید، از مشاوره دارویی دکترت کمک بگیرید.

اگر بیشتر مواقع به مشکلات گوارشی مانند یبوست، نفخ و یا مشکلات دیگر دچار می‌شوید، به دکتر گوارش مراجعه کنید و برای درمان این مسائل درست‌ترین قدم را بردارید. برای دریافت نوبت از بهترین دکتر‌های گوارش می‌توانید از سایت نوبت دهی آنلاین دکترتو کمک بگیرید.

دایمتیکون چیست؟
دایمتیکون نوعی داروی گوارشی است که در دسته داروهای ضد نفخ قرار دارد و معمولا توسط دکتر گوارش و کبد یا دکتر داخلی تجویز می‌شود.

نام رایج دارو:

دایمتیکون dimethicone

اسامی تجاری داروی دایمتیکون:

PDMS, dimethylpolysiloxane, E900

مکانیسم اثر دایمتیکون چگونه است؟
در تحقیقاتی که انجام‌شده‌است، گفته‌شده که دایمتیکون با اثر بر کشش سطحی حباب‌های گاز وارد شده به بدن همراه با غذا، از نفخ می‌کاهد.

اشکال دارویی دایمتیکون
دایمتیکون در شکل‌های مختلفی در داروخانه‌ها وجود دارد. اشکال دارویی داروی دایمتیکون شامل موارد زیر است؛

DIMETHICONE 180MG SOFT GEL CAP، DIMETHICONE 125MG PEARL کپسول ژلاتینی دایمتیکون
DIMETHICONE 4% TOP LOTION، لوسیون موضعی دایمتیکون
DIMETHICONE 40MG TAB، قرص دایمتیکون
DIMETHICONE 40MG/ML ORAL DROP، قطره خوراکی دایمتیکون
ژل موضعی دایمتیکون
شامپو دایمتیکون
قرص جویدنی دایمتیکون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *